|Od Kupfundusz.pl | Szacowany czas czytania artykułu: 3 minuty
"KupFundusz LIVE" oficjalnie wystartował.
Zasubskrybuj już dziś i włącz powiadomienie 🔔🔔🔔 żeby nie przegapić kolejnych odcinków.
W ramach pierwszej edycji programu na warsztat wzięliśmy fundusze dłużne, które są w tym roku na plusie. Sprawdziliśmy, co jest źródłem ich zysków i jak mogą się one zachowywać w przyszłości w różnych scenariuszach rynkowych. Wybraliśmy łącznie 14 funduszy dłużnych, które na dzień 1 sierpnia w ujęciu od początku roku miały stopę zwrotu powyżej 1 proc.
Najwyższą, bo aż dwucyfrową stopę zwrotu w omawianym okresie zanotował Rockbridge Obligacji 2. Wynik ten jest rezultatem zwiększenia duration portfela, do czego mogło dojść już w maju. Sugeruje to zachowanie jednostki uczestnictwa w czerwcu. Dodatkowo fundusz inwestuje z dźwignią finansową.
O AGRO Obligacji wiadomo niewiele, bo karta funduszu jest bardzo enigmatyczna i nie ma bieżącego składu portfela. Ze zmiennego zachowania jednostki można jednak wywnioskować, że w czerwcu fundusz zwiększył duration.
Superfund Obligacyjny ma mandat do inwestowania w długoterminowe obligacje, ale zarządzający od dłuższego czasu rezygnuje z takich zakładów i skupia się raczej na papierach krótkoterminowych. Częściowo ekspozycję na rynku osiąga też poprzez inwestowanie w inne fundusze inwestycyjne.
O atrakcyjności funduszu Energia Konserwatywny zadecydował aktywny i oportunistyczny styl zarządzania. Pekao Dłużny wyraźnie zwiększać duration w drugim kwartale, dokupując dziesięcioletnich obligacji stałokuponowych.
W portfelu Rockbridge Lokata Plus zmiany również dokonały się prawdopodobnie już w maju. W aktywach najwięcej stanowią obligacje zmiennokuponowe, ale fundusz ma też założone lokaty.
Fundusze Pekao Obligacji Samorządowych oraz PKO Obligacji Samorządowych II inwestują w papiery emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, miasta, województwa), które nie oferują na ogół wysokiego spreadu, ale cechują się wysoką stabilnością.
Pekao Spokojna Inwestycja jest mieszanką obligacji samorządowych, korporacyjnych i skarbowych. Ma dość niskie duration i ma dość mocno zdywersyfikowany portfel (ponad 160 różnego rodzaju papierów).
Pekao Konserwatywny oraz Pekao Konserwatywny Plus mają zbliżone strategie. Podstawowy składnik ich portfeli stanowiły obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu, szczególnie te o relatywnie krótkim terminie do wykupu.
Allianz Trezor stosuje spokojną strategię inwestycyjną, bez nadmiernego ryzyka. Ponad 60 proc. stanowią obligacje skarbowe, w tym zmiennokuponowe i indeksowane inflacją.
Więcej informacji o każdym z wymienionych funduszy można uzyskać w poniższym materiale wideo.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)