I. Rejestracja i wideoweryfikacja
Jak otworzyć konto na KupFundusz.pl ?
Jak zrobić wideoweryfikację na KupFundusz.pl ?
Dlaczego podczas rejestracji trzeba podać aż tyle danych ?
Dane, o których podanie prosimy podczas rejestracji na platformie, są wymagane przez fundusze inwestycyjne. Podane dane zostaną przez nas przekazane do agenta transferowego funduszu inwestycyjnego wyłącznie w przypadku złożonego zlecenia na platformie. Należy pamiętać, że klient kupujacy jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego za pośrednictwem KupFundusz staje się posiadaczem produktu finansowego, a zatem podlega rejestracji swoich danych w celu zachowania bezpieczeństwa finansowego i przestrzegania przepisów prawnych.
KupFundusz stara się nie zbierać nadmiarowych danych.
Jak długo trwa weryfikacja przelewu bankowego ?
Dlaczego mój przelew weryfikacyjny został odrzucony ?
II. Korzystanie z platformy
Jak kupić fundusz na KupFundusz.pl ?
Jak zamienić fundusz na KupFundusz.pl ?
Jak sprzedać fundusz na KupFundusz.pl ?
Czy wpłat na fundusze mogę dokonywać z innego rachunku bankowego niż ten zarejestrowany na platformie ?
Czy na KupFundusz.pl można założyć wspólny rejestr małżeński ?
Nie, nie jest to możliwe. Na KupFundusz.pl można założyć wyłącznie rejestr indywidualny.
Czy za pośrednictwem KupFundusz.pl mogę ustanowić pełnomocnika ?
Nie, nie jest to możliwe. Uczestnik funduszu inwestycyjnego ma jednak prawo ustanowić pełnomocnika bezpośrednio w TFI.
Kiedy rozliczy się moje zlecenie i będzie widoczne na KupFundusz.pl ?
Czy mogę przenieść fundusze od innego dystrybutora na KupFundusz.pl ?
Płacę podatki zagranicą. Co powinienem, zrobić, aby nie zapłacić podatku w Polsce ?
Wpłaciłem 1000 złotych, a wy podajecie, że 999,95 złotych. Skąd ta prowizja ?
Drobne rozbieżności zazwyczaj wynikają z zaokrągleń – nie zawsze iloczyn wyceny i liczby zakupionych jednostek uczestnictwa daje tę samą kwotę, która została zainwestowana.
III. Opłaty
KupFundusz S.A. nie pobiera opłat, ale fundusz już tak. Ile zatem ostatecznie zapłacę ?
Klient na platformie KupFundusz.pl ponosi standardowe opłaty bieżące pobierane przez fundusz inwestycyjny. Na opłaty bieżące składają się opłata stała za zarządzanie oraz pozostałe opłaty bieżące stanowiące koszty funduszu np. koszty prawne związane z obsługą funduszu, koszty banku depozytariusza, koszty prowadzenia rejestrów itp. Niektóre fundusze inwestycyjne mogą dodatkowo pobierać opłatę zmienną za zarządzanie - gdy fundusz osiągnie wynik lepszy niż ustalony dla niego benchmark, oraz opłaty związane z kosztami wykonywanych transakcji na rzecz brokerów i giełd.
Wysokość bieżącej opłaty stałej za zarządzanie w skali roku podana jest m. in. karcie funduszu, w profilu funduszu na naszej stronie oraz w dokumencie Informacja o kosztach. Wysokość opłat bieżących podawana jest dokumencie Kluczowe Informacje dla Inwestorów (KIID), przy czym dotyczy ona wartości historycznej, najczęściej poprzedniego roku kalendarzowego.
Wszystkie wymienione opłaty naliczane są codziennie i codziennie wliczone zostają w wycenę jednostki funduszu inwestycyjnego publikowaną na stronie KupFundusz.pl i na stronie towarzystwa zarządzającego funduszem. Publikowana wycena zawiera zatem wszystkie wymienione opłaty.
W karcie funduszu podano, że opłata manipulacyjna wynosi 3%, a KupFundusz podaje, że wynosi 0%. Która informacja jest prawdziwa ?
Stawka opłaty manipulacyjnej (dystrybucyjnej) podana w karcie funduszu to opłata maksymalna, jaka została ustalona przez towarzystwo zarządzające funduszem. KupFundusz S.A. na drodze porozumienia z towarzystwem może zrzec się części lub całości tej opłaty. Użytkownicy platformy KupFundusz.pl są w całości zwolnieni z opłaty manipulacyjnej (dystrybucyjnej) w przypadku wszystkich transakcji wykonywanych na platformie czyli zakupu, zamiany, konwersji i sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu.
Oznacza to, że nie zapłacą żadnej opłaty manipulacyjnej (dystrybucyjnej), która pomniejszyłaby inwestowany kapitał.
KupFundusz S.A. nie ma możliwości zmiany danych w karcie funduszu. Jest to dokument przygotowany przez towarzystwo i ono odpowiada prawnie za zawarte w nim informacje.
Kiedy fundusz pobiera opłaty za zarządzanie ?
Opłaty bieżące, w tym opłata stała za zarządzanie, są uwzględnione w codziennej wycenie jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego ogłaszanej przez towarzystwo.
Wysokość naliczonych opłat bieżących zależy więc od liczby dni, w których klient jest posiadaczem jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Opłaty bieżące nie są zatem naliczane raz w roku (choć ich stawka podawana jest w skali roku) , ani dopiero po umorzeniu jednostek uczestnictwa.
IV. Bezpieczeństwo
Czy moje dane na platformie są bezpieczne ?
Dane użytkowników KupFundusz.pl są szyfrowane. Dostęp do bazy danych jest ograniczony i stale monitorowany.
Czy niepowołana osoba może zlecić zlecenie sprzedaży i ukraść moje pieniądze?
Pieniądze z odkupienia jednostek uczestnictwa przekazywane są na rachunek bankowy zarejestrowany na KupFundusz.pl. Rachunek ten jest przez nas weryfikowany – sprawdzamy, czy należy do osoby, która założyła konto na naszej platformie. Ponadto każde zlecenie sprzedaży jest autoryzowane kodem SMS wysyłanym na numer podany podczas rejestracji. Zmiana numeru telefonu wymaga odbycia rozmowy z naszym pracownikiem, który zweryfikuje tożsamość klienta. W naszej ocenie kradzież środków jest więc niemalże niemożliwa.
Co się stanie z moim pieniędzmi, gdy upadnie KupFundusz S. A.?
Pieniądze inwestorów są zapisane na rejestrach, a wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane na prowadzony przez depozytariusza wydzielony rachunek funduszu. Ewentualna upadłość KupFundusz S.A. pozostanie bez wpływu na zainwestowane przez Klienta środki.
Co się stanie z moim pieniędzmi, gdy upadnie fundusz/TFI?
Towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) i zarządzane przez nie fundusze mają odrębną osobowość prawną, a co za tym idzie posiadają odrębne masy majątkowe. W efekcie TFI nie ma bezpośredniego dostępu do środków ulokowanych w funduszu, którym zarządza. Wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane na prowadzony przez depozytariusza wydzielony rachunek towarzystwa.
Ograniczenie ryzyka upadłości funduszu inwestycyjnego zwiększa znacznie bezpieczeństwo powierzonych środków, ale nie ochroni nas całkowicie przed ryzykiem inwestycyjnym związanym z charakterem lokat funduszu. Z tego wynika, że realnym zagrożeniem dla środków w funduszu są straty wynikające z nietrafionych inwestycji zarządzających. Jednak działalność inwestycyjna funduszy została poddana wielu ograniczeniom ustawowym w celu zapobieżenia podejmowaniu przez zarządzających nadmiernego ryzyka.
Czy pieniądze w funduszu są gwarantowane jak w banku ?
Nie, w funduszach inwestycyjnych nie funkcjonuje żaden mechanizm gwarantowania środków, który byłby zbliżony do bankowego. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem.
Co dzieje się z moją inwestycją po śmierci?
Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na naszym blogu.
V. Strefa funduszy luksemburskich
Chcę mieć dostęp do funduszy luksemburskich. Co muszę zrobić ?
Sesja wygaśnie za: