|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut
Metale szlachetne, a złoto w szczególności, rozpalają ludzką wyobraźnię od zarania dziejów. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się ono zainteresowaniem także na rynkach finansowych, a inwestorzy indywidualni mogą uzyskać ekspozycję na nie przy wykorzystaniu funduszy inwestycyjnych.
1. Pierwsza z nich to bezpośrednia ekspozycja na kruszec, przy pomocy takich instrumentów jak kontrakty terminowe, czy ETF-y (fundusze indeksowe), w grę wchodzi również zakup bezpośredni.
2. Druga natomiast polega na zakupie akcji spółek, które z metalem są w jakiś sposób powiązane. Mogą to być np. kopalnie, ale również spółki jubilerskie. Idea tego podejścia jest taka, że kursy takich akcji powinny generalnie zachowywać się w sposób zbliżony do notowań złota, a nawet i lepiej, z powodu właściwych sobie pozytywnych czynników. Dzięki temu zarządzający może osiągnąć stopę zwrotu wyższą niż czyste złoto.PKO Akcji Rynku Złota – zarządzający funduszem stawiają przede wszystkim na akcje spółek powiązanych ze złotem z całego świata. Zwykle jest ich ok. 35-40, co oznacza dość szeroką dywersyfikację. Wybór pada przede wszystkim na firmy wydobywcze, przede wszystkim te z terytorium Kanady. Co bardzo istotne, ryzyko walutowe jest zabezpieczane przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych, dlatego inwestorów interesuje tylko zmiana wartości cen złota, nie zaś relacja np. dolara kanadyjskiego do złotego.
Investor Gold Otwarty – w tym przypadku mamy do czynienia z funduszem funduszy. W ostatnich latach były ich zazwyczaj 4 różne rodzaje – zarówno te inwestujące w złoto fizyczne, jak i te stawiające na akcje. Nie są one uplasowane w funduszu „na stałe” – zarządzający może zmieniać ich udział zgodnie z przyjętą strategią, w jednych okresach preferując kruszec fizyczny, by w kolejnych postawić na akcje spółek wydobywczych. W przypadku tego produktu ryzyko kursowe również jest zabezpieczane.
Quercus Gold – w przypadku tego funduszu mamy do czynienia z ekspozycją na złoto przy wykorzystaniu kontraktów terminowych, notowanych przede wszystkim na amerykańskiej giełdzie. Dlatego nie ma tu dużo miejsca na wartość dodaną ze strony zarządzającego, poza zarządzaniem alokacją. W celu ograniczenia ryzyka kursowego mogą być wykorzystywane instrumenty pochodne.
➡️➡️➡️ Pełna lista funduszy złota dostępnych na KupFundusz.pl znajduje się tutaj
Oferowane fundusze realizują różne polityki inwestycyjne, dzięki czemu każdy klinet inwestujący na platformie KupFundusz.pl może wybrać fundusz najbardziej dostosowany do jego oczekiwań.
➡️➡️➡️ Na KupFundusz.pl możesz inwestować w ponad 400 różnych funduszy inwestycyjnych z 21 TFI. Wszystkie fundusze są oferowane bez opłat manipulacyjnych. Kupna, sprzedaży czy zamiany funduszy mogą dokonywać tylko zarejestrowani użytkownicy. Pełna rejestracja trwa około 10 minut i nie wymaga posiadania dodatkowego rachunku bankowego. Załóż konto już dziś - przejdź do bezpłatnej rejestracji.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)