|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 3 minuty
Inwestycja w fundusze zagraniczne pozwala uczestnikom rynku na partycypowanie w światowych trendach oraz poszukiwanie zysków w takich obszarach, które w Polsce są trudno dostępne. To swego rodzaju okno na świat niesie ze sobą szeroki wachlarz możliwości, ale też pewien obowiązek. Jest nim rozliczenie się z urzędem skarbowym.
W przypadku polskich funduszy inwestycyjnych problem rozliczeń z fiskusem w praktyce nie występuje. W przypadku gdy inwestor sprzedaje jednostki z zyskiem, TFI odprowadza podatek za niego, nie ma również potrzeby składania deklaracji podatkowej, jak np. w przypadku transakcji na giełdzie.
Przeczytaj więcej na temat opodatkowania polskich funduszy inwestycyjnych.
W przypadku funduszy zagranicznych jest jednak inaczej.
Przede wszystkim instytucje zagraniczne nie dostarczają informacji analogicznej do PIT 8-C, znanej uczestnikom rynku papierów wartościowych. Inwestor musi rozliczyć się samodzielnie, poprzez ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego i uwzględnienia go w odpowiedniej deklaracji podatkowej.
Najważniejsze fakty dotyczące opodatkowania zysków z funduszy zagranicznych to:
Z powyższego wynika, że główne wyzwanie dla inwestora to w istocie ewidencja transakcji, która umożliwi efektywne ustalenie wysokości zobowiązania. Szczególnie klarowna sytuacja jest w przypadku tytułów uczestnictwa zabezpieczonych przed zmianami kursu walutowego (tzw. PLN-hedged), zarejestrowanymi w Luksemburgu (brak podwójnego opodatkowania).
Zobacz także: Jakie opłaty ponosimy inwestując w fundusze inwestycyjne
Załóż darmowe konto i nie ponoś opłat za nabycie, zamianę i odkupienie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej czy podatkowej i nie powinny być traktowane jako ich substytut. KupFundusz nie ma upoważnienia do udzielanie porad podatkowych i nie udziela porad podatkowych. W przypadku pytań dotyczących dochodów z inwestycji w fundusze inwestycyjne krajowe lub zagraniczne, czy też w przypadku potrzeby uzyskania instrukcji dotyczących wypełniania deklaracji podatkowych, zaleca się zasięgnięcie porady osobistego doradcy podatkowego. Klient jest zobowiązany do weryfikacji przedstawionych informacji oraz złożenia odpowiednich zeznań podatkowych we właściwym terminie, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym.
Sesja wygaśnie za:
Dołącz do dyskusji
Komentarze (3)
Czy jeśli w danym roku kalendarzowym na jednym funduszu mam stratę a na drugim zysk, czy podatek płaci się od sumy wszystkich operacji zarówno stratnych jak i zyskownych?
Romuald|
Odpowiedz (1)
Romuald Nie widziałem takiej możliwości. W 2021 miałem stratę to nie musiałem nic wypełniać. Poza tym musisz wybrać PIT-36 zamiast PIT-37 (mam o prace). W tym przypadku wypełnia się inny pit niż PIT-38! Masakra jeżeli chodzi o jakieś konkretne informacje. Nie będę wynajmował doradcy żeby jeszcze dodatkowo dokładać do straty. Na stronach mBank maja w dokładniejszy opis jak to rozliczyć.
Michał|
Odpowiedz (0)
Czy przy konwersji funduszu płacimy podatek?
Romuald|
Odpowiedz (0)