|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 6 minut
Inwestując na rynkach kapitałowych, wcześniej czy później odczujemy, że podlegają one różnym wahaniom – okresy wzrostów przeplatają się z okresami spadków. Krótkoterminowa (tygodniowa, miesięczna) zmienność jest zazwyczaj trudna do przewidzenia. Natomiast w długim okresie widać pewną regularność. Jest ona związana z cyklicznością samej gospodarki. Jak zatem inwestować w zgodzie z cyklem koniunkturalnym?
Cykl koniunkturalny (inaczej cykl gospodarczy) to zjawisko występowania w gospodarce wahań koniunktury w kilkuletnich okresach. Po latach szybkiego wzrostu najczęściej następuje spowolnienie, po którym w końcu przychodzi recesja (lub silniejsze spowolnienie). Następnie sytuacja ulega poprawie i znów przychodzi ożywienie i szybki wzrost (ekspansja).
Whania koniunkturalne, czyli przeplatające się ze sobą okresy wzrostów i spadków w gospodarce to fazy cyklu koniunkturalnego, które następują po sobie kolejno w pewnych odstępach czasu. Poszczególne fazy cyklu koniunkturalnego różnią się kierunkiem zmian (wzrost/spadek) kluczowych wskaźników gospodarczych, takich jak np.: PKB, inflacja, stopa bezrobocia, poziom produkcji czy inwestycji, sposobem prowadzenia polityki pieniężnej i fiskalnej oraz długością trwania.
1. Spowolnienie — objawia się spadkiem aktywności gospodarczej. Za jej punkt startowy przyjmuje się osiągnięcie maksymalnego w danym cyklu poziomu dynamiki PKB. Towarzyszy mu zazwyczaj niskie bezrobocie, pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, a także relatywnie wysokie stopy procentowe. Ceny dóbr i usług wciąż rosną jeszcze przez pewien czas, co powoduje spadek popytu i kurczące się inwestycje. To z kolei przekłada się na spadek przychodów i zysków spółek, co znajduje odzwierciedlenie w spadających cenach ich akcji.
2. Recesja — inaczej faza depresji lub faza kryzysu. To faza, w której mamy do czynienia z kontynuacją pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej (dalszy spadek PKB, wzrost bezrobocia), dynamicznym spadkiem produkcji oraz niskimi cenami akcji. Książkowym wyznacznikiem początku tej fazy jest osiągnięcie szczytu przez inflację, która zaczyna spadać. W obliczu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, bank centralny stara się wspierać kulejący rozwój gospodarczy, przechodząc do luźnej polityki pieniężnej, charakteryzującej się spadającymi stopami procentowymi.
3. Ożywienie — taniejący pieniądz zaczyna sprawiać, że w danej gospodarce zaczyna przyrastać wartość kredytów i rozpoczynają się inwestycje. Dzięki temu rośnie skala popytu wraz ze wzrostem produkcji produkcji przemysłowej. Rośnie poziom zatrudnienia i wydatki ludności. Tempo rozwoju gospodarczego zaczyna przyspieszać (dynamika PKB przekracza „dołek”), co oznacza początek fazy ożywienia. Także inflacja powoli dociera do punktu, w którym kierunek ulega zmianie na wzrostowy. Rosną przychody i zyski spółek, co ma związek z dynamicznie rosnącymi cenami akcji. Ta faza charakteryzuje się też spadającym bezrobociem.
4. Ekspansja — inaczej faza rozkwitu - rozpoczyna ją przyspieszająca inflacja, która mija „dołek”. Nakłady inwestycyjne rosną, wzrasta produkcja przemysłowa oraz zapotrzebowanie na środki wytwórcze (surowce). Wciąż przyspiesza PKB a bezrobocie jest na niskim poziomie.
Po ekspansji znów przychodzi czas na spowolnienie, następnie gospodarka przechodzi w fazę kryzysu i tak cykl zatacza koło.
Prawidłowe zidentyfikowanie poszczególnych faz cyklu, w jakiej znajduje się światowa gospodarka, jest kluczowe dla inwestorów. Od tego bowiem zależy, jakie aktywa w danym okresie będą atrakcyjne i będą miały szanse na wypracowanie zysków.
Strategia inwestycyjna oparta o cykl koniunkturalny zawiera podpowiedzi, kiedy należy dokonać zmiany wiodącej klasy aktywów. Oparta jest na dwóch podstawowych wskaźnikach – dynamice wzrostu gospodarczego oraz dynamice inflacji. Punktami zwrotnymi są odpowiednio punkty najniższej i najwyższej ich dynamiki.
To faza, która nie jest dobrym okresem do inwestowania w akcje / fundusze akcyjne czy surowce, ani też w fundusze obligacji. W związku z wysokimi stopami procentowymi jest to czas, który najlepiej „przeczekać” poza rynkiem akcji i w którym warto postawić na trzymanie oszczędności w gotówce. Właściwym dla niej wyborem są lokaty bankowe, czy fundusze papierów dłużnych polskich skarbowe oraz fundusze papierów dłużnych polskich uniwersalne. Ciekawym rozwiązaniem na tę fazę cyklu są również fundusze obligacji samorządowych.
W tej fazie cyklu koniunkturalnego indeksy giełdowe zazwyczaj sięgają szczytów. Rozszerza się grono osób decydujących się na inwestowanie w spólki giełdowe. Wskazywaną klasą aktywów są wciąż akcje, fundusze akcyjne, ale także surowce i fundusze surowcowe. Faza rozkwitu to zły moment dla funduszy obligacji skarbowych.
Klasyczne cykle koniunkturalny trwają kilka lat, a jego długość zależy od wielu czynników. Najtrudniejsza jest odpowiednia identyfikacja fazy, w której w danej chwili znajduje się dana gospodarka, gdyż dane makroekonomiczne nie zawsze dają oczywistą odpowiedź, a także dlatego, że publikowane są z opóźnieniem. Pocieszeniem może być fakt, że czas reakcji nie jest kluczowy, ponieważ trendy trwają w miesiącach czy latach, więc jest dość czasu na dostosowanie portfela.
O tym jak zbudować portfel inwestycyjny piszemy tutaj.
Inna sprawa to fakt, iż światowi dostawcy danych publikują wiele wskaźników wyprzedzajacych. Część z nich, po dogłębnym zrozumieniu może być naprawdę bardzo dobrym wsparciem, w próbie identyfikowania przyszłych zachowań gospodarki, a tym najbardziej popularnym i dosyć wysokiej wartości predykcyjnej, jest wskaźnik PMI.
Stosując strategię inwestowania zgodną z cyklem koniunkturalnym, warto pamiętać, że zawiera ona wskazówki odnośnie klas aktywów, które powinny stanowić główny (ale nie jedyny) składnik portfela. Zawsze należy pamiętać o dywersyfikacji, nie tylko na poziomie poszczególnych klas aktywów, ale również dywersyfikacji geograficznej.
Fundusze inwestycyjne dają nam możliwość wybrania tych klas aktywów, które mogą być wskazane dla każdej z faz cyklu koniunkturalnego. Inwestowanie na KupFundusz.pl możesz rozpocząć wyłacznie online i bez opłat za nabycie jednostek uczestnictwa oraz za prowadzenie konta. Wystarczy zalożyć konto.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)