|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 3 minuty
Dywersyfikacja to pojęcie, które powinien znać każdy inwestor, w szczególności w odniesieniu do portfela inwestycyjnego. Dowiedz się, jak zacząć inwestować zgodnie z tą zasadą.
Dywersyfikacja to złota zasada stosowana przez rzesze inwestorów na całym świecie. Strategia ta sprawdza się w przypadku różnego rodzaju portfeli inwestycyjnych. Jest odpowiednia dla tych skonstruowanych z tradycyjnych instrumentów finansowych, np. akcji i obligacji, jak i tych bardziej skomplikowanych. Dywersyfikację stosuje się, aby ograniczyć ryzyko inwestycji przy jednoczesnym skupieniu na realizacji celu inwestycyjnego. Polega ona na włączeniu do portfela inwestycyjnego składników, które mogą zachowywać się w odmienny sposób w różnych sytuacjach na rynku. Dzięki temu możemy zabezpieczyć nasze fundusze przed nagłym spadkiem wartości.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na rozdzieleniu pieniędzy między różne rodzaje instrumentów finansowych. Na ogół inwestorzy decydują się na połączenie tych ryzykownych, np. akcji z nieco bezpieczniejszymi, m. in. obligacjami. Ich stosunek różni się w zależności od apetytu na ryzyko.
W przypadku funduszy inwestycyjnych dywersyfikacja realizowana jest bardzo podobnie. Strategia zakłada zbudowanie portfela na bazie różnych funduszy inwestycyjnych. W pierwszej kolejności warto zdecydować się na zróżnicowanie grup funduszy inwestycyjnych. Dla przykładu, jeżeli inwestujemy w fundusze akcyjne (dość ryzykowne) warto część pieniędzy przeznaczyć na fundusze dłużne. Dzięki temu w momencie załamania na giełdzie część portfela inwestycyjnego nie jest bezpośrednio narażona na straty. Zależność ta nie jest regułą, która sprawdza się zawsze, ale rozproszenie ryzyka zawsze warto rozważyć.
Dywersyfikacja w przypadku funduszy inwestycyjnych to nie tylko wybór różnych klas aktywów. Dobrym pomysłem jest także nabywanie jednostek uczestnictwa różnych produktów o zbliżonej strategii. Co prawda takie fundusze są narażone na podobne czynniki ryzyka, ale mogą one ich dotyczyć w innym stopniu. Nie ma bowiem dwóch funduszy inwestycyjnych, które w swoich portfelach miałyby dokładnie te same składniki, np. akcje tych samych spółek w tych samych proporcjach. Należy jednak pamiętać, że skupienie się na jednym obszarze rynku niesie ze sobą wyższe ryzyko, nawet w przypadku rozdysponowania środków między różne fundusze.
Użytkownicy KupFundusz.pl mogą liczyć na szeroki zakres wsparcia w tworzeniu zdywersyfikowanego portfela funduszy inwestycyjnych. Przygotowaliśmy wiele narzędzi, które wspierają inwestorów w realizacji celu przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Pomoc obejmuje nie tylko pierwsze zlecenia, kiedy budowany jest nowy portfel inwestycyjny, ale także kolejne transakcje.
Dla osób, które od samego początku chcą dbać o dywersyfikację portfela, przygotowaliśmy Kreator portfela. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań dotyczących tolerowanego ryzyka, oczekiwanych zysków, czy też doświadczenia na rynku, użytkownikowi przypisywany jest profil inwestycyjny. Dla każdego profilu proponujemy wyjściowy skład portfela - podział na różne grupy funduszy inwestycyjnych. W ramach każdej grupy użytkownik może wybrać od kilku do kilkunastu produktów.
Rynki docelowe to mechanizm, który działa przy składaniu pierwszych zleceń, ale także przy każdej kolejnej transakcji. Bada on zgodność portfela inwestycyjnego, który powstanie po zrealizowaniu złożonych zleceń, z przypisanym użytkownikowi profilem. Jeżeli wybrany fundusz jest zbyt ryzykowny sam w sobie lub powoduje, że struktura portfela odbiega wyraźnie od tej przewidzianej profilem, inwestor jest o tym informowany. Dzięki temu zawsze w ryzach mamy ryzyko i jednocześnie dbamy o dywersyfikację.
Aby budować zdywersyfikowany portfel funduszy inwestycyjnych bez opłat za nabycie, wystarczy założyć darmowe konto użytkownika.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)