Wybierając fundusz inwestycyjny, kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są opłaty. Mają one bowiem znaczący wpływ na to, jaką stopę zwrotu osiągnie dane rozwiązanie. Szczególnie ważna jest wysokość opłaty stałej za zarządzanie, bowiem jest ona pobierana codziennie i już na wstępie stanowi obciążenie, które fundusz musi „nadrobić”.
Opłata za zarządzanie
Opłata za zarządzanie to wynagrodzenie za działania podejmowane w celu pomnażania kapitału ulokowanego przez klientów. Dla inwestora pozostaje „niewidoczna”, gdyż jest ukryta w cenie jednostki (pomniejsza wartość codziennej wyceny).
Zobacz: Katalog Funduszy z pomocnymi filtrami i rankingami.
Stawki opłat różnią się w zależności od strategii realizowanej przez fundusz inwestycyjny. Produkty akcyjne z reguły obciążają klientów wyższymi kosztami, niż te dłużne. Najniższe opłaty pobierają fundusze pasywne, których celem jest odwzorowanie danego indeksu. Tu zarządzający nie musi przeprowadzać czaso- i kosztochłonnej analizy aktywów bazowych, w które chciałby ulokować pieniądze. Ponosząc niższe koszty zarządzania portfelem fundusz może być tańszy także dla klientów.
Opłata stała jest podawana jako procent aktywów. Maksymalna wysokość stawki prezentowana jest w statucie. Zwykle jednak pobierane koszty są niższe niż ich maksymalny statutowy poziom – deklarowaną wysokość opłat możemy znaleźć w kartach funduszy, przygotowywanych przez większość towarzystw.
Opłaty stałe nie dają jednak pełni obrazu jeśli chodzi o rzeczywisty koszt zarządzania kapitałem.Aby dowiedzieć się, ile faktycznie zapłacimy za ulokowanie środków w dany fundusz inwestycyjny, warto sprawdzić wysokość opłat bieżących. Można je znaleźć w
KIID-ach poszczególnych funduszy (ang. Key Investor Information Dokument). Pokazują one, jak wygląda realna wysokość kosztów, jakie ponosi fundusz w danym roku kalendarzowym. Zawierają one wszystkie opłaty i koszty pobierane z aktywów funduszu, w tym m. in.: opłatę za zarządzanie, wszystkie koszty niezwiązane bezpośrednio z działalnością inwestycyjną (np. prowadzenie rachunku przez depozytariusza), opłaty transakcyjne, a także opłaty pobierane przez źródłowe fundusze.
Opłaty bieżące przewyższają „czyste” opłaty za zarządzanie najczęściej w przypadku rozwiązań inwestujących pośrednio, czyli funduszy funduszy i tzw. master-feederów (kapitał lokowany jest w tytuły uczestnictwa jednego rozwiązania). Różnica ta zazwyczaj wynosi kilka punktów procentowych. Warto przy tym pamiętać, że rozbieżność ta wynika ze wszystkich wspomnianych elementów, a nie jedynie kosztów zarządzania rozwiązań bazowych. Takim przykładem jest choćby Superfund Obligacyjny, który lokuje środki na rynku dłużnym pośrednio, z wykorzystaniem tytułów uczestnictwa innych funduszy. Deklarowana opłata za zarządzanie funduszu wynosi 0,95%, podczas gdy opłata bieżąca to 2,74%.
Warto mieć na uwadze, że inwestycja w fundusze inwestycyjne może wiązać się także z innymi opłatami, np. za nabycie, zamianę i umorzenie. Użytkownicy KupFundusz.pl są z nich zwolnieni - wystarczy założyć
bezpłatne konto.
Nota Prawna dotycząca informacji publikowanych na Blogu KupFundusz.pl
Podziel się na:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)