|Od Kupfundusz.pl | Szacowany czas czytania artykułu: 5 minut
Okres głębokich spadków na giełdzie, czy wprost bessa, to trudny czas do inwestowania. Trudność wynika z samej konieczności podjęcia decyzji. Im wyższe spadki, tym większa niepewność i większy strach. Mamy trzy propozycje, w co inwestować w trudnych czasach.
Zobacz także: Jak przełamać obawy przed inwestowaniem w trudnych czasach
Zanim przedstawimy propozycje inwestowania w trudnych czasach, przyjrzyjmy się schematowi podejmowania decyzji osób, które inwestują w okresach „zaawansowanych” wzrostów na giełdach. Gdy zaczynamy inwestować w okresie hossy, to prawdopodobnie zaczniemy od zysków. To wynika ze statystyki. Jeżeli trend wzrostowy trwa wiele miesięcy, a nawet wiele lat, jest mało prawdopodobne, abyśmy pierwszej inwestycji w fundusze akcji dokonali na samym szczycie i od razu zaczęli od spadków. Wbrew pozorom to nie jest dobra sytuacja. Zachęceni dużymi zyskami (w końcówce hossy wzrosty są na ogół wysokie), dość szybko nabieramy pewności siebie, i w krótkim czasie zwiększamy nasze inwestycje w akcje (zazwyczaj zaczynamy od mniejszej kwoty).
Jeżeli konserwatywny inwestor ma „szczęście”, to właśnie w tym momencie rozpoczyna się bessa – głębokie przyszłe straty dotykają jedynie części jego oszczędności. A jeżeli ma pecha i wzrosty wciąż trwają, potrafi wpłacić całość oszczędności tuż przed szczytem hossy i spadki dotykają wtedy całości jego oszczędności. Tak właśnie było podczas hossy zakończonej w drugiej połowie 2007 roku.
Dlatego tak ważne jest, aby przełamać strach w czasie głębokich spadków. To jest lepszy czas na rozpoczęcie inwestycji w fundusze akcji. Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na początkowe straty, które są niemal pewne (tak jak wzrosty podczas hossy). Prawdopodobieństwo trafienia na dołek bessy jest znikome.
Czas na przedstawienie trzech strategii inwestycyjnych na przykładzie hipotetycznych osób, które znajdują określone uzasadnienie dokonanego wyboru.
Strategia pierwsza
Ania postanowiła zainwestować w fundusze akcji w okresie spadków. Nie ma czasu i chęci obserwowania, jak będą się zachowywały wyceny akcji w najbliższej przyszłości. Zdaje sobie sprawę z tego, że akcje mogą dalej spadać i prawdopodobnie będą, ale liczy też, że spadki zaraz mogą się skończyć. Wybrała najprostszy sposób inwestowania w trudnym czasie.
Zalety strategii:
Podstawowa wada: strategia nie uwzględnia scenariusza korekty w trendzie spadkowym w najbliższym czasie (bessy w kształcie litery W). Gdyby w okresie kilku miesięcy nastąpiła korekta w trendzie spadkowym – dopłaty (75% kapitału) zostaną wniesione po cenie wyższej niż aktualna; przy powrocie spadków – jeżeli nastąpią po upływie 12 miesięcy - Ania nie będzie miała już kapitału do zainwestowania po niższych wycenach.
Strategia druga
Piotr również stawia na prostotę strategii: początkowa wpłata odpowiada skali spadków. Dopłaty są dokonywane tylko w warunkach dalszych spadków według zasady 5/10 – dopłata 10% jest dokonywana przy spadku indeksu o kolejne 5 pkt. proc.
Zalety strategii:
Podstawowa wada: jedna z zalet staje się jednocześnie wadą — inwestycja całości kapitału następuje tylko w scenariuszu bardzo głębokiego spadku indeksu: o ponad 65%. Wybrana strategia wymaga ciągłego monitorowania zmian indeksu.
Strategia trzecia
Marek stawia na efektywność i wybiera strategię dynamiczną. Zakłada bardzo duże prawdopodobieństwo, że bessa jeszcze się nie skończyła. Obawia się, że spadki mogą przekroczyć 60% i wówczas, chciałby zainwestować proporcjonalnie największą część kapitału (50%). Strategia wykorzystuje zasadę – im wyższy spadek, tym większa wpłata.
Zalety strategii:
Podstawowa wada: najmniej efektywna w scenariuszu, w którym spadki na giełdzie nie przekroczą 50% (Marek zainwestuje jedynie 20% kapitału).
Oczywiście pamiętajmy, że są to jedynie przykłady stopniowego wchodzenia na rynek akcji w okresach głębokich spadków. Także punkt odniesienia – WIG 20 jest tylko przykładowy. W trudnych czasach warto rozważyć nie tylko dywersyfikację czasową, czyli rozłożenie inwestycji na raty, ale także geograficzną lub sektorową.
Sprawdź fundusze dostępne w naszej ofercie. Aby rozpocząć inwestowanie wystarczy założyć konto na KupFundusz.pl.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)