|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 4 minut
Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na zainwestowanie swoich pieniędzy. Jednak przy niskim poziomie stóp procentowych nie jest w stanie przynieść atrakcyjnych zysków. Takie mogą dostarczyć fundusze inwestycyjne. Warto jednak poznać jakie są zalety, a jakie wady obu produktów. Przygotowaliśmy porównanie - fundusz inwestycyjny a lokata.
Bezpieczeństwo
Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania, jednym z elementów, które w pierwszej kolejności należy rozważyć jest bezpieczeństwo inwestycji. Decydując się na depozyt, zawsze powinniśmy mieć na uwadze fakt, że środki z lokat są włączane do aktywów banku, a więc stają się jego własnością. W razie upadłości instytucji, wypłaty depozytów osobom fizycznym do równowartości 100 000 euro zapewnia jedynie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego też pod tym względem bezpieczniejszy jest fundusz, gdyż z reguły nie może on zbankrutować. W przypadku bankructwa TFI, aktywa uczestników poszczególnych funduszy nie wchodzą do masy upadłościowej firmy.
Horyzont inwestycyjny (płynność inwestycji)
Kolejnym kluczowym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest horyzont inwestycyjny. W przypadku lokaty bankowej jest on z góry określony i rzadko przekracza 12 miesięcy. Wycofanie środków przed terminem zapadalności lokaty może powodować utratę części lub całości odsetek. W przypadku funduszy nie musimy z góry deklarować, jak długo chcemy oszczędzać. W każdej chwili możemy złożyć zlecenie umorzenia jednostki, a zainwestowane pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku dni. Jednakże, kupując jednostki uczestnictwa warto zapoznać się z zalecanym okresem inwestycji, o którym dowiemy się z karty wybranego rozwiązania. Zazwyczaj, w przypadku produktów pieniężnych okres ten może być krótszy niż rok. W funduszach dłużnych rekomendowany czas to przeważnie co najmniej kilkanaście miesięcy, a akcyjnych – kilka lat.
Zyski z inwestycji
Przy lokowaniu wolnych środków często głównym parametrem, który nas interesuje jest wysokość możliwego do uzyskania zysku. Podczas gdy w przypadku lokaty bankowej jest on gwarantowany oraz określony z góry, tak stopa zwrotu w funduszu nie jest znana. Jej wysokość jest uzależniona od realizowanej polityki inwestycyjnej, warunków rynkowych oraz umiejętności zarządzających. Na uzyskany wynik wpływa też klasa aktywów, w którą inwestują zarządzający. Fundusze o wyższym profilu ryzyka mają większy potencjał do uzyskania wyższych stóp zwrotu i odwrotnie - im rozwiązanie jest bezpieczniejsze, tym potencjalny zysk jest niższy. Przy porównywaniu lokaty z funduszem warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy zestawiać historycznych stóp zwrotu funduszy z bieżącym oprocentowaniem depozytów. W przypadku wyników prezentowanych przez TFI mamy do czynienia z przeszłą stopą zwrotu, natomiast oferta depozytu zawiera informacje o przyszłej stopie zwrotu.
Ryzyko
Jeśli chodzi o ryzyko inwestycyjne, to w przypadku lokat bankowych, w całości znajduje się ono po stronie banku. Klient w najgorszym wypadku, jeśli wypłaci swoje środki przed ustalonym terminem otrzyma tylko wartość zainwestowanego kapitału. Z kolei w funduszu inwestycyjnym ryzyko jest po stronie klienta. Nawet w najbezpieczniejszym rozwiązaniu zawsze istnieje ryzyko krótkoterminowych spadków wartości inwestycji. Oczywiście im bardziej konserwatywny profil produktu, tym to ryzyko jest mniejsze.
Monitoring inwestycji
Decydując się na depozyt powinniśmy zawsze pamiętać o terminie jego zapadalności. Aby nasz kapitał cały czas pracował, musimy zakładać nową bądź odnawiać zakończoną już lokatę. Z kolei wpłacając kapitał do funduszu inwestycyjnego, pieniądze raz wpłacone nieustannie pracują, a o momencie zakończenia inwestycji decydujemy sami – wypłacając środki.
Opłaty
W przypadku lokaty bankowej bank jako pożyczkobiorca w zamian za udostępniony kapitał wypłaca nam odsetki. Tak więc z reguły nie ponosimy żadnych jawnych kosztów zdeponowania środków. Natomiast decydując się na fundusz inwestycyjny musimy liczyć się z poniesieniem kosztów związanych z zarządzaniem i obsługą produktu. TFI pobiera opłaty dystrybucyjne, których wysokość zależy m.in. od klasy aktywów oraz wartości inwestycji, a także, obciążające aktywa, opłaty za zarządzanie.
Podatek
Zarówno oszczędzanie poprzez lokatę, jak i fundusz inwestycyjny, wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Różnica polega na tym, iż w przypadku lokaty pobierany jest po każdej kapitalizacji odsetek, natomiast w funduszu inwestycyjnym podatek płacimy dopiero po wycofaniu środków, dzięki czemu wypracowane zyski są na bieżąco reinwestowane.
Podsumowując, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która forma oszczędzania – fundusz inwestycyjny, czy lokata jest odpowiedniejsza. Obydwie mają swoje plusy i minusy. Dobrze jest je znać i wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada.
Załóż bezpłatne konto, aby rozpocząć inwestowanie w fundusze inwestycyjne.
Zobacz: Katalog Funduszy z filtrami i rankingami funduszy inwestycyjnych.
Nota Prawna dotycząca informacji publikowanych na Blogu KupFundusz.pl
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)