|Z Rynku | Szacowany czas czytania artykułu: 3 minuty
Lipiec w porównaniu z poprzednimi miesiącami być dla inwestorów chwilą oddechu. Po kilku miesiącach spadków poprawiły się nastroje zarówno na giełdach, jak i w przypadku obligacji.
WIG20, indeks grupujący największe spółki na polskiej giełdzie, zyskał w lipcu 1,5%, zaś mWIG40 (spółki średnie) oraz sWIG80 (spółki małe) odnotowały wzrosty odpowiednio na poziomie 2,0% oraz 0,2%. Przyglądając się poszczególnym sektorom, najlepiej radziły sobie przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej (+33,9%), spożywczej (+18,7%) i paliwowej (+16,7%). Najmocniejsze lipcowe spadki odnotowali producenci gier oraz banki – odpowiednio -4,9% i -3,8%.
Poprawa nastrojów dotyczyła także krajowego i zagranicznego rynku obligacji. Na przestrzeni minionego miesiąca rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych spadła z 6,9% do 5,5%, co może być wynikiem informacji napływających z gospodarki – sygnałów pogłębiającego się spowolnienia, wysokiej inflacji, sugestii RPP co do planów zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Czynniki te sprawiły, że ceny obligacji powoli zaczęły rosnąć. Podobnie w lipcu zachowywały się zagraniczne papiery dłużne. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły do 2,7%, niemieckich zaś do 0,8%. Podobnie jak w Polsce, był to wynik obaw o recesję i pogarszających się danych z zagranicznych gospodarek.
Które fundusze w tym nieco bardziej optymistycznym środowisku uzyskały najlepsze noty według Rankingu KupFundusz? Sprawdźmy.
Fundusze akcji polskich uniwersalne
W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowaliśmy zmianę na 3. miejscu. Do grona liderów awansował Nationale-Nederlanden Akcji Polskich (d. MetLife). Chociaż wszystkie fundusze na podium w tej grupie nadal w ujęciu rocznym odnotowały pokaźne straty, to stopy zwrotu za lipiec były już dodatnie – odpowiednio +2,53%, +3,29%, +1,62%.
Fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych
W grupie funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych zaobserwowaliśmy nieco większe zmiany w Rankingu KupFundusz porównaniu z czerwcem. Pozycję lidera utrzymał NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych (+5,96% w lipcu). Schroder ISF Global Sustainable Growth A1 (Acc) Hedged (PLN) (+7,13%) awansował o jedno miejsce. Podium opuścił PKO Medycyny i Demografii Globalny (+3,59%), spadając aż na 8. miejsce w swojej grupie porównawczej. Trzecie miejsce w lipcu zajął Pekao Strategii Globalnej (+5,76%) – dynamiczny.
Fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych
Zmiany w Rankingu KupFundusz miały miejsce także w grupie funduszy papierów dłużnych polskich skarbowych. NN (L) Konserwatywny Plus awansował o jedną pozycję, zostając liderem lipcowego zestawienia w swojej grupie porównawczej. Fundusz ten w ubiegłym miesiącu zarobił (+1,15%). Czerwcowy zwycięzca Rankingu, PZU Sejf+, spadł natomiast na 3. Miejsce (+1,08%). Na podium zasłużył także NN Konserwatywny – drugi fundusz spod egidy NN Investment Partners TFI. W lipcu zyskał on +1,11%.
Fundusze papierów dłużnych polskich uniwersalne
Fundusze papierów dłużnych globalnych uniwersalne
Ostatnia grupa w naszym podsumowaniu lipca to fundusze papierów dłużnych globalnych uniwersalne. W tym przypadku podium Rankingu KupFundusz zdominowało Allianz Polska TFI. Fundusze te w ubiegłym miesiącu zarobiły odpowiednio +2,74%, +2,89% oraz +2,91%.
Ranking KupFundusz - autorski ranking funduszy inwestycyjnych
Lipiec wyraźnie pokazał, że dobre wyniki nie gwarantują najwyższych miejsc w Rankingu KupFundusz. Aby zająć pozycję lidera, należy wyróżniać się także pod względem innych miar. Nasz autorski wskaźnik pozwala ocenić fundusze pod względem określonych kryteriów:
Ranking KupFundusz akutalizowany jest raz w miesiącu i przygotowywany dla każdej z grup funduszy z osobna.
Załóż bezpłatne konto i korzystaj z Rankingu KupFundusz oraz innych narzędzi wspierających Twoje decyzje inwestycyjne.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)