Z rozmowy dowiecie się m.in. o tym:
📣Jak zrobić pierwszy krok? Jakie pytania trzeba sobie zadać przed startem? Jak sobie na te pytania odpowiadać?
📣Dlaczego wszyscy powtarzają, że najważniejsza jest strategia i co to właściwie jest strategia?
📣Te i wiele innych tematów ważnych dla początkujących inwestorów i dla tych, którzy ciągle się wahają.
Drugi problem to odkładanie działania na później, a trzeci to obawa „nie znam tego rynku, nie wiem, jak się zachować, a na pewno stracę”.
Po co inwestować? Dobrych powodów jest co najmniej kilka.
Najważniejsze z nich to:
- Nie chcę, żeby pieniądze leżały bezczynnie na koncie osobistym w banku.
- Planuję uzbierać dodatkowy kapitał na emeryturę i dzięki temu zachować dotychczasowy standard życie albo nie pozwolić na jego drastyczne obniżenie.<
- Gromadzę pieniądze na konkretny cel (zakup mieszkania, studia dla dziecka itd.).
Najgorszą, ale często spotykaną, zwłaszcza u młodych ludzi, motywacją jest chęć szybkiego wzbogacenia się. To zwykle bardzo źle się kończy, bo najczęściej prowadzi do ulokowania wszystkich pieniędzy w bardzo ryzykownych instrumentach i często kończy się stratą większości kapitału. W takim przypadku mamy do czynienia nie z inwestowaniem, tylko spekulacją, a nawet z hazardem.
Inwestowanie a odkładanie pieniędzy to dwie różne rzeczy. Odkładanie to np. gromadzenie pieniędzy na lokatach bankowych, gdzie w długim terminie mamy szansę jedynie utrzymać realną ich wartość lub przebić inflację co najwyżej o 1-2 punkty procentowe.
Instrumenty dłużne, w tym fundusze obligacyjne dają szansę na pobicie inflacji w długim terminie (20 lat) o 2-4 pkt proc. Bardziej ryzykowne instrumenty (portfele akcji, fundusze akcyjne) w długim terminie powinny dać zarobić nawet 5-6 pkt proc. powyżej inflacji. Oczywiście jest to związane z ryzykiem, ale na lokatach bankowych po prostu nie pomnożymy realnie (istotnie powyżej inflacji) naszego majątku.
Jak zrobić pierwszy krok? Istnieje cały zestaw przeszkód, które utrudniają przejście do inwestowania, nawet jeśli mamy już samoświadomość, po co inwestować.
I tu przychodzi pora na przeprowadzenie ze sobą uczciwej ankiety. Pytania, które trzeba sobie zadać, to m.in.:
1. Cel inwestycyjny – jaką chcę mieć stopę zwrotu w okresie inwestowania? Ludzie często chcą zainwestować w bezpieczny portfel (lokaty, obligacje) i liczą na to, że kapitał będzie im szybko przyrastał. Nie będzie. Jeśli chcę zwielokrotnić kapitał przez 20 lat, to muszę używać (inwestować) w ryzykowne instrumenty.
2. Jak długo (na jaki okres) chcę inwestować? To wiąże się z pierwszym pytaniem, bo dobór instrumentów zależy od tego, ile chcę zyskać w wyznaczonym czasie. − 15 lat to optymalny horyzont, bo w tym czasie powinny wystąpić przynajmniej dwa cykle koninkturalne, więc w okresie inwestycji będziemy mieli do czynienia zarówno z hossą, jak i bessą na rynkach akcji – mówi Rafał Bogusławski.
Im dłużej planujemy inwestować, tym na większe ryzyko możemy sobie pozwolić i na wyższe zyski liczyć.
3. Ile mam do zainwestowania jednorazowo? Nie inwestujmy wszystkiego, co mamy, tylko skupmy się na środkach, które rzeczywiście możemy zamrozić na długi czas.
4. Ile mogę odkładać na inwestycje miesięcznie? Tu dobrym przykładem jest PPK, gdzie łącznie maksymalne wpłaty pracownika i pracodawcy stanowią 8% wynagrodzenia, i to jest dobry odsetek do odkładania na inwestycje; z 2% nie uzbieramy znaczącej kwoty, zwłaszcza, jeśli do emerytury zostało nam np. 20 lat. ALE! Dwudziestolatek śmiało może zacząć od niewielkich kwot, choćby po to, żeby oswoić się z inwestycjami, nauczyć się poruszania po świecie finansów i nabrać doświadczenia. Najlepiej zacząć jak najwcześniej od niedużych kwot, żeby poznać rynek i… własne reakcje.
5. Jaki procent nadwyżkowych dochodów mogę przeznaczyć na inwestowanie? Nie należy przesadzać, bo jeśli wpłacimy zbyt wysoką kwotę i zabraknie nam na zaspokojenie podstawowych potrzeb, to łatwiej o wycofanie się z inwestycji i zrażenie się do nich.
6. Jakie są nasze źródła dochodów i czy są one pewne? Czy mam odłożone pieniądze na czarną godzinę? Całkowicie pewnych źródeł dochodów praktycznie nie ma – pracę można stracić, a firma może upaść. Ważne jest jednak to, jaka jest nasza pozycja na rynku pracy, czy mamy kwalifikacje, które są pożądane na rynku, dzięki czemu w razie utraty pracy szybko znajdziemy nową. Trzeba zawsze mieć poduszkę na „czarną godzinę”, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni przez sytuację losową do wyjścia z inwestycji.
7. Jakich zysków oczekuję? Zazwyczaj jest tak, że oczekujemy zysków wyższych, niż jest to możliwe. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, jakie możliwości daje rynek. Żeby średnio zarabiać rocznie 15-20%, trzeba być bardzo doświadczonym i aktywnym inwestorem, to jest niemal niewykonalne. Taka sztuka udaje się mało komu, zwłaszcza w długim terminie.
Średnie stopy zwrotu w długim okresie (20 lat) rzadko kiedy przekraczają 9-10% rocznie. To zazwyczaj jest górny limit średniorocznych zysków i to w bardzo dobrym okresie dla gospodarki.
8. Jakie ryzyko jestem w stanie ponieść, jak je zmierzyć, w jakich warunkach wycofam się z inwestowania? Jeśli ktoś jest skłonny wycofać się przy 10-proc. stracie, to znaczy, że jest mało odporny na ryzyko i wtedy rzeczywiście może lepiej powinien wybrać lokatę bankową. Natomiast nawet jeśli udajemy się do doradcy, żeby pomógł nam skonstruować portfel, to pamiętajmy, że musimy mu podać rzetelne dane co do naszej tolerancji ryzyka i w czasie hossy, i w czasie bessy.
9. Pamiętajmy, żeby nie inwestować wszystkiego w fundusze najbardziej ryzykowne. Warto zbudować portfel z funduszy inwestujących w różne instrumenty, których ceny zachowują się inaczej względem siebie (nie są ze sobą mocno skorelowane). Wówczas ewentualne spadki wartości portfela będą mniejsze, przez co ponoszone i odczuwane ryzyko będzie łatwiejsze do zniesienia.
10. Czy grozi mi wycofanie pieniędzy przed zakończeniem inwestycji? Wyjście przed czasem z inwestycji z konieczności (potrzebujemy pieniędzy na zaspokojenie bieżących potrzeb) grozi podwójną stratą: części kapitału, bo pod przymusem najczęściej wychodzi się w niekorzystnym momencie, i nagrody w postaci środków na wyznaczony cel w przyszłości.
Na zakończenie Grzegorz Raupuk, Rafał Bogusławski i Robert Stanilewicz wyjaśniają kilka podstawowych pojęć, początkującym lub przyszłym inwestorom znanym tylko „ze słyszenia”.
Są to: inflacja, fundusze, parasol funduszy, stopa zwrotu, portfel i aktywa funduszu, horyzont inwestycyjny, portfel inwestycyjny, ryzyko inwestycyjne, SRRI, SRI, indeks, benchmark, koszty zarządzania, podatki (kto, jak, gdzie i kiedy je odprowadza) i ankieta inwestycyjna.
Prowadzący zapraszają również na kolejne spotkania, w których wyjaśniać będą, jak tworzyć strategię inwestycyjną i odpowiadający jej portfel inwestycyjny.
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)