W lutym najchętniej wybieranym funduszem na platformie KupFundusz był Investor Oszczędnościowy (d. Investor Płynna Lokata), tuż za nim uplasowały się Superfund Oszczędnościowy (d. Superfund Pieniężny) oraz PKO Obligacji Długoterminowych. W związku z tym, postanowiliśmy zadać kilka pytań zarządzającemu najpopularniejszym funduszem na platformie – Mikołajowi Stępniewskiemu z Investors TFI.
KupFundusz (KF): W jakie klasy aktywów inwestuje fundusz i od czego zależą jego wyniki?
Mikołaj Stępniewski (MS): Trzon portfela (70-80%) stanowią papiery dłużne emitowane przez Skarb Państwa i podmioty o zbliżonej wiarygodności (BGK, Jednostki Samorządu Terytorialnego) oraz największe krajowe instytucje finansowe (banki, firmy ubezpieczeniowe). Uzupełnieniem są obligacje korporacyjne emitentów o wysokiej wiarygodności kredytowej.
Na wyniki funduszu wpływają przede wszystkim pozycjonowanie na rynku obligacji skarbowych oraz dobór emitentów. W tym drugim przypadku kierujemy się kryterium zyskowności i ryzyka, przy czym zarządzanie ryzykiem i dążenie do utrzymania niskiej zmienności jest równie istotne, co stopa zwrotu funduszu. Takie założenie ma na celu osiąganie dobrych i powtarzalnych wyników inwestycyjnych.
KF: Na przestrzeni ostatnich dwóch lat aktywa funduszu wzrosły niemal 4-krotnie, z czym związany jest ten przyrost aktywów?
MS: Jest to efekt z jednej strony wyróżniających się na tle rynku i powtarzalnych wyników, a z drugiej, dobrej współpracy z partnerami oferującymi fundusze Investors. Niskie oprocentowanie lokat bankowych powoduje, że wielu inwestorów poszukuje innych sposobów lokowania kapitału, przy czym dla dużej ich części warunkiem podstawowym jest niska zmienność. Investor Oszczędnościowy odpowiada na te potrzeby.
KF: Jakie są największe ryzyka związane z inwestowaniem w fundusz Investor Oszczędnościowy?
MS: Jak w każdym funduszu, ryzyko związane jest z doborem instrumentów. W przypadku Investor Oszczędnościowy niskie duration portfela ogranicza ryzyko stopy procentowej. Z drugiej strony dominacja w aktywach obligacji Skarbu Państwa i komunalnych oraz papierów emitowanych przez największe instytucje finansowe, w połączeniu z odpowiednim doborem emitentów oraz ich dużą dywersyfikacją w części korporacyjnej portfela ma za zadanie minimalizację ryzyka kredytowego.
Nota prawna dotycząca informacji publikowanych na Blogu Inwestycyjnym KupFundusz.pl
Podziel się na:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)