Większość funduszy oferowanych na polskim rynku pobiera wynagrodzenie za zarządzanie w formie opłaty stałej, która naliczana jest codziennie. W przypadku części produktów możemy spotkać się z opłatą zmiennąOpłata zmienna to tzw. wynagrodzenie za sukces (ang.
success fee). Również ona jest pobierana od wartości aktywów, lecz przy spełnieniu określonych warunków. Istnieje kilka sposobów jej naliczania. Wśród nich warto wymienić trzy główne modele:
1. wynik wyższy od konkretnej ustalonej stawki,
2. wynik wyższy od benchmarku
3. oraz wzrost wartości jednostki/certyfikatu.
W dwóch pierwszych przypadkach towarzystwo pobiera opłaty, gdy stopa zwrotu przekroczy określony poziom w postaci ustalonej stawki lub gdy jest po prostu wyższa niż wynik danego wskaźnika porównawczego. W trzecim przypadku opłata naliczana jest, gdy w danym okresie wartość inwestycji wzrośnie lub osiągnie nowe historyczne maksimum, tzw. high-water mark.
Co do zasady
success fee jest korzystniejsza dla klienta niż opłata stała. Pobiera się ją bowiem nie w sposób bezwarunkowy, lecz tylko w określonych okolicznościach. Co więcej, opłata za sukces stanowi bodziec dla zarządzających, by pomnażać kapitał klientów. Jednak warto zwrócić uwagę, czy obrany punkt odniesienia jest dobrze dobrany i czy faktycznie odzwierciedla politykę inwestycyjną zarządzającego. Z punktu widzenia opłaty zmiennej kluczowe jest by nie był zbyt łatwy do pobicia, w przeciwnym razie może pochłaniać sporą część zysku.
Jednak
success fee to równocześnie większe ryzyko dla TFI. Opłata stała jest pobierana praktycznie zawsze, bez względu na sytuację na rynku, a zmienna dopiero po spełnieniu określonych warunków. W związku z tym, zdecydowana większość funduszy pobierających opłatę zmienną, pobiera także stawkę stałą. Patrząc na koszty danego rozwiązania należy patrzyć na nie całościowo, czyli przeanalizować stawki opłat stałych i zmiennych oraz porównywać je do konkurencji. Co do zasady, gdy pobierane są koszty zmienne, stałe powinny być niższe.
Na KupFundusz.pl niemal co czwarty fundusz pobiera wynagrodzenie zmienne. W grupie tej dominują produkty z oferty Skarbiec TFI (8 rozwiązań) oraz Quercus TFI (7 rozwiązań). Ten sposób wynagrodzenia jest szczególnie chętnie wykorzystywany w funduszach akcji oraz tych, które realizują strategię absolutnej stopy zwrotu.
Biorąc pod uwagę sposób obliczania wysokości opłaty zmiennej do kalkulacji najczęściej wykorzystywane są benchmarki. Kilka produktów ustala punkt odniesienia w postaci ustalonej stopy zwrotu, którą fundusz musi „przebić” by pobrać wynagrodzenie. Jeśli chodzi o stawki, większość rozwiązań pobiera 20-procentowe wynagrodzenie zmienne, liczone od nadwyżki ponad poziom odniesienia.
Nota Prawna dotycząca informacji publikowanych na Blogu KupFundusz.pl
Podziel się na:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)