|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 5 minut
Początkujący inwestorzy bardzo często zastanawiają się, jak kupić fundusze inwestycyjne. O ile wybór najlepszych, odpowiednich funduszy zawsze stanowi mniejsze lub większe wyzwanie, o tyle sam proces ich nabywania i sprzedawania może być bardzo prosty.
Jakie są różnice w ofercie i sposobie funkcjonowania wymienionych instytucji?
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych
TFI z reguły samodzielnie prowadzą sprzedaż własnych funduszy. Większość z nich sprzedaje też fundusze przez własną stronę www. Oczywiście oferta poszczególnych TFI sprowadza się jedynie do własnych funduszy i nie znajdziemy tam produktów konkurencji. Należy pamiętać i sprawdzać, czy od sprzedaży funduszy TFI pobiera opłaty manipulacyjne. Bardzo często tak jest, zwłaszcza jeśli sprzedaż obywa się nie przez Internet, tylko poprzez własnych sprzedawców.
Bank
Większość dużych banków w Polsce posiada w swojej grupie kapitałowej Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które tworzy i zarządza funduszami inwestycyjnymi. Oczywistym więc jest, że taki bank skupia się na sprzedaży własnych, a nie konkurencyjnych funduszy. Do takiego zachowania skłania go dodatkowo fakt, że przepisy prawne ułatwiają rozliczanie wynagrodzeń za sprzedaż funduszy z bankiem, który jest właścicielem TFI. Z tego powodu oferta funduszy w bankach jest z zasady bardzo uboga, a jeśli nawet w ofercie są fundusze konkurencji, to i tak w sprzedaży preferowane są produkty własnej grupy kapitałowej. Dodatkowym czynnikiem, który obniża atrakcyjność inwestowania w fundusze w bankach są opłaty/prowizje manipulacyjne, które większość banków nalicza sobie za sprzedaż funduszy. Ich wysokość może dochodzić nawet do 4% kwoty transakcji. Tak więc, uboższa oferta oraz naliczanie opłat manipulacyjnych decyduje o tym, że banki nie są optymalnym i tanim miejscem do inwestowania w fundusze.
Firma doradztwa finansowego
Firmy doradztwa finansowego mają bogatszą ofertę funduszy - z reguły kilku TFI i często są niezależne od bankowych grup kapitałowych. Ich słabszą stroną jest to, że skupiają się na obsłudze bardziej zamożnych klientach, gdyż sprzedaż funduszy prowadzą za pośrednictwem doradców finansowych i przez to ich koszty funkcjonowania są bardzo wysokie. Z uwagi na taki właśnie model biznesowy (doradcy finansowi) bardzo często pobierają opłaty manipulacyjne, zwłaszcza od mniej zamożnych klientów.
Biuro maklerskie
Podobnie jak banki chętniej sprzedają fundusze TFI z własnej grupy kapitałowej. Ich oferta jest znacznie uboższa od firm doradztwa finansowego i często też pobierają prowizje za sprzedaż.
Platforma inwestycyjne
To najprostszy i najtańszy sposób inwestowania w fundusze. Najbardziej też demokratyczny. Każdy klient, niezależnie od zasobności portfela jest traktowany na takich samych warunkach. Platformy mają najszerszą ofertę funduszy w porównaniu z innymi sprzedawcami. Nowoczesne platformy funduszowe pozwalają otwierać rachunki i prowadzić wszystkie operacje przez internet (również otwarcie konta). Nie pobierają opłat manipulacyjnych, a konta prowadzą za darmo. Są jednak i takie platformy, które jako części firm doradztwa finansowego, otwierają klientom konta jedynie za pośrednictwem doradców finansowych. Takie platformy też bardzo często pobierają opłaty manipulacyjne od transakcji swoich klientów.
Właściwe i pełnowymiarowe platformy internetowe, takie właśnie jak kupfundusz.pl charakteryzuje:
Kupfundusz.pl spełnia te wyśrubowane kryteria. Oferuje ponad 370 funduszy 22 TFI (jest to najbogatsza oferta online na rynku). Poza tym nie pobiera opłat za prowadzenie konta, co nie jest powszechnie praktykowane na rynku.
Załóż darmowe konto na kupfundusz.plSesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)